Zaklatás, zsarolás, fenyegetés, lopás, csalás – csak néhány példa azokra a bűncselekményekre, amiket a bűnözők az anonimitás mögé bújva a kibertérben követnek el. Kis túlzással ma már azt lehet mondani, hogy a klasszikus bűncselekmények közül az emberölésen kívül szinte mindent el lehet követni az online térben. A technológia rohamos fejlődésével az elkövetési módszerek folyamatosan bővülnek, és egyre kifinomultabbá válnak.
A hazai bűnüldöző hatóságok évekkel ezelőtt felismerték, hogy fel kell venni a harcot a kibertérben elkövetett bűncselekményekkel szemben, mára már a pénzintézetekkel összefogva lépnek fel az online térben elkövetett gazdasági bűncselekményekkel szemben.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat kezdeményezésére 2023. október 4-5-e között először ültek egy asztalhoz kilenc európai ország, az Europol, az FBI kibervédelmi szakértői, valamint a magyar bűnüldöző szervek és a legnagyobb hazai bankok képviselői. „A csalások a kibertérben” elnevezésű konferenciát a társhatóságok együttműködése, a határokon átnyúló online csalások elleni fellépés hatékonyságának fokozása érdekében hívták össze a szervezők.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat Kiberfelderítési Főosztályának alapvető feladata a védett állomány sérelmére, a védett szervek nevével visszaélve elkövetett jogsértések, valamint a védett szervek informatikai rendszereit ért támadások felderítése.
A nyomozó hatóságokkal (ORFK, KR NNI, BRFK) folytatott együttműködés fontos eleme a lefoglalt informatikai eszközökön tárolt adatok szakszerű, bizonyítékként való felhasználásra alkalmas mentése. Munkatársaink naprakész szaktudással, folyamatosan korszerűsített, modern forenzikus technológiával veszik fel a harcot a védett szervek integritásának megőrzése, a védett állomány védelme érdekében a bűnözőkkel szemben. Szaktanácsadói tevékenységünknek köszönhetően a nyomozó hatóságok felkérésére a büntetőeljárási törvény keretei között közreműködünk a felderítésekben, az esetleges összefüggések feltérképezésében.
A tény, hogy a kiberbűnözés nem ismer határokat, elengedhetetlenné teszi, hogy a bűnüldöző szervek nemzetközi szinten, egymással összefogva vegyék fel a harcot az online bűncselekmények felderítése és visszaszorítása érdekében. Ennek a célnak az egyik első lépése a budapesti konferencia, ahol a résztvevő országok kiberfelderítési szakemberei közvetlen munkakapcsolatot építhettek ki, valamint megoszthatták tapasztalataikat és a jó gyakorlataikat egymással.
A „Csalások a kibertérben” című konferencia „A kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” elnevezésű KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt európai uniós projekt keretein belül valósul meg.
