A Nemzeti Védelmi Szolgálat nyolc európai ország részvételével szervezett nemzetközi konferenciát a megbízhatósági vizsgálatok tapasztalatainak megosztása érdekében. Az eseményen Bulgária, Ciprus, Észak-Macedónia, Moldova, Portugália, Románia és Szerbia partnerszolgálatainak vezető munkatársai vettek részt.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat egyik legfontosabb alapfeladata a korrupció elleni harcban való közreműködés. A megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni fellépés egyik hatékony eszköze, annak visszaszorítását szolgálja. Célja azoknak a kiszűrése, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve, azt felhasználva követnek el bűncselekményeket. A vizsgálat során a valóságban is előforduló élethelyzetek mesterséges kialakításával azt ellenőrizzük, hogy az érintett eleget tesz-e a jogszabályban előírt hivatali kötelezettségének, a jogszerű, befolyásmentes feladatellátás követelményének. A megbízhatósági vizsgálat során munkatársunk egyértelmű felajánlást tesz, hogy hajlandó vesztegetési pénzt fizetni, ha a vizsgált személy teljesít egy olyan kérést, amivel hivatali, munkaköri kötelességét megszegné. Az ellenőrzött személy döntési szabadsága nem sérülhet; sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet arra kényszeríteni az illetőt, hogy a felajánlott összeget (vagy más jogtalan előnyt) elfogadja, illetve a kötelességét megszegje.2022-ben 278 megbízhatósági vizsgálatot végeztek kollégáink, amelyek eredménye alapján 13 esetben indult eljárás.
A hazai és külföldi szakemberek részvételével Budapesten megrendezett konferencia a megbízhatósági vizsgálatok fontosságára, mint a korrupció visszaszorításának egyik fontos eszközére hívja fel a figyelmet; a felek pódiumbeszélgetések keretében osztották meg egymással a jó tapasztalatokat. Fokozott érdeklődés övezte a résztvevő országok gyakorlatának megismerését, intenzív és előremutató beszélgetések zajlottak egymás között. Olyan szakmai finomhangolások is felszínre kerültek a műveleti tevékenység vonatkozásában, amelyek rávilágítottak arra, hogy bár a jogi keretek hasonlóak az egyes országokban, a végrehajtás gyakorlata a társadalmi berendezkedéshez igazodó.
A résztvevők már az eseményt megelőzően is egyetértettek abban, hogy elkötelezettek a korrupció elleni harcban és a jövőben is készek tovább folytatni a nemzetközi tapasztalatcserét a témában. A szakmai nap megerősítette a résztvevőket abban, hogy ez irányú elköteleződésüket szorosabbá fűzzék.
A konferencia „A kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” elnevezésű KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú európai uniós projekt keretein belül valósult meg.